Радіатори

В системах опалення квартир і приватних будинків найчастіше використовуються радіатори (батареї). Фактично, це повітряний теплообмінник для розсіювання тепла в повітрі (випромінюванням і конвекцією).

Радіатори опалення поділяють на наступні види:

 1. Алюмінієві;
 2. Біметалеві;
 3. Сталеві панельні;
 4. Чавунні;

Алюмінієві радіатори

Це радіатори з високою тепловіддачею, з сучасним дизайном і невеликою вагою, що полегшує монтаж. Продаються як в зібраному вигляді по десять секцій, так і порізно, щоб набрати потрібну кількість секцій. Можна використовувати для самоплинних систем опалення.

Особливості алюмінієвих радіаторів:

 • Невелика вага – для зручності установки;
 • Найвища тепловіддача з усіх видів радіаторів, близько 190 Вт;
 • Робочий тиск 6-12 атм., тестовий 25 атм. ;
 • Сучасний дизайн.

До плюсів можна віднести високу тепловіддачу. Аалюміній швидко нагрівається і охолоджується, завдяки чому можна зручно регулювати температуру в приміщенні. Також плюсом є невисока ціна в порівнянні з іншими радіаторами. Їх можна використовувати у відкритій системі опалення без примусової циркуляції.

До недоліків можна віднести те, що дані радіатори пристосовані для використання тільки в замкнутих системах опалення (в приватних будинках) і не підходять для централізованого опалення (квартир), в яких неможливо контролювати теплоносій. Не бажано комбінувати алюмінієві батареї з більш благородними металами. При взаємодії алюмінію, наприклад, з міддю або латунню, в результаті гальванічного процесу, виникають маленькі струми, що викликають електрохімічну корозію. Бажано використовувати поліпропіленові або пластикові труби і обов'язково мати заземлення.

Біметалеві радіатори

Це аналог алюмінієвих радіаторів. Вся різниця полягає в тому, що всередині використовується сталевий колектор замість алюмінієвого, що дозволяє використовувати такі радіатори під високим тиском до 25 атм. в системах централізованого водопостачання.

Особливості біметалевих радіаторів:

 • Високий робочий тиск до 25 атм.;
 • Сумісність з будь-якими трубами;
 • Мала вага;
 • Секційна конструкція;
 • Сучасний дизайн.

Плюси. Сучасний дизайн, що підходить до будь-якого інтер'єру, декілька варіантів висоти, секційні сполуки надають можливість підібрати необхідну кількість секцій (за площею приміщення), висока теплопровідність, маленька вага полегшує монтаж.

Мінуси. Досить висока ціна, приблизно на 40% вище алюмінієвих. Біметалеві радіатори не сумісні з незамерзаючою рідиною (антифризом), тому що при їх взаємодії з часом може виникнути протікання.

Сталеві панельні радіатори.

Серед всіх видів радіаторів, в приватних будинках найчастіше використовують саме панельні радіатори. Не викликає проблем з підбором радіаторів завдяки широкому асортименту, а термін експлуатації порадує всіх без винятку користувачів.

Особливості панельних радіаторів:

 • Помірна вартість;
 • Універсальність підключення;
 • Термін служби 20-30 років;
 • Сучасний дизайн.

Плюси. Тривалий термін служби (якісні радіатори від світових лідерів працюють 20-30 років). Різні варіанти для підключення в систему опалення (в традиційну чи в однотрубну). Легкість монтажу – кріплення панельних радіаторів дозволяє надійно закріпити його на стіні або до підлоги. Широкий асортимент розмірів як за висотою, так і за довжиною.

Мінуси. Не дуже високий робочий тиск до 8 атм., хоча тестовий становить 25 атм. Тому такі радіатори не рекомендується встановлювати у високоповерхових будинках. Схильність до корозії в механічно пошкоджених місцях. Необхідність в правильному розрахунку потужності.

Чавунні радіатори

Чавунні радіатори були поширені в радянський час, їх встановлювали скрізь без винятку – як в квартирах, так і будинках. Вони великі за розмірами і дуже важкі. Але серед сучасних батарей є стильні і невеликих розмірів, наприклад дизайнерські з художньою ковкою.

До плюсів можна віднести довговічність таких радіаторів, термін служби яких досягає 30-50 років. Висока стійкість до корозії. В результаті експлуатації на внутрішній стінці виникає захисний шар, який захищає її від руйнування, а із зовнішнього боку корозія майже неможлива. Найпоширеніша причина виходу з ладу батареї – протока забивається кальцієвими відкладеннями, що легко запобігти пом'якшенням води або використовуючи в якості теплоносія антифриз, хоча він й негативно впливає на прокладки між сполуками секцій.

До мінусів можна віднести те, що чавун повільно набирає температуру і повільно остигає. При таких умовах неможливо швидко регулювати температуру в приміщенні, а велика вага батареї ускладнює її монтаж.

Питання та відповіді

Найпопулярніші бренди категорії радіатори: Daylux, Purmo, IMAS.

Топ-5 найпопулярніших товарів в категорії радіатори:

Daylux D22300800VK

IMAS I22500500K

IMAS I22500700K

IMAS I225001000K

Purmo F061103007010300 Limoges